Pobierz
Technologia LED
Artykuły eksperckie
03-10-2019

ENERGOMODERNIZACJE OŚWIETLENIA

Modernizacja oświetlenia krok po kroku

Modernizacja oświetlenia krok po kroku

Obecnie w trakcie wykończeń nowych budynków niemal zawsze wybiera się instalację oświetlenia LED. Problemem pozostają istniejące już obiekty. Ceny opraw i żarówek LED wciąż spadają, a wydajność tej technologii rośnie. Właściciele i administratorzy hal, obiektów biurowych i magazynowych oraz obiektów użyteczności publicznej, mimo świadomości, że nadszedł czas na modernizację oświetlenia, często nie wiedzą od czego zacząć.

Stworzyliśmy krótki przewodnik, jak planować takie modernizacje i dobierać moce oświetlenia LED. Opierając się na przykładzie obiektu, który został zmodernizowany pokażemy, jak obliczyć realne koszty i czasy zwrotu dla inwestycji.

Modernizacja oświetlenia – bazowe informacje

Projektując wymianę oświetlenia należy wziąć pod uwagę następujące zagadnienia

  • Treść norm oświetleniowych: Normy PN-EN 12464-1:2012 "Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy" oraz PN-EN 1838: 2013 "Oświetlenie awaryjne"
  • Wytyczne profesjonalnego projektu uwzględniającego
    • wymagania norm: (natężenie oświetlenia i równomierność, dopuszczalne olśnienie, temperatury barwowe)
    • założenia architektoniczne wnętrz budynku
    • istniejącą instalację elektryczną w budynku
  • Kalkulację możliwej redukcji zużycia energii elektrycznej w porównaniu do istniejących źródeł światła

Porównanie mocy źródeł LED i tradycyjnych

Jak dobierać moce nowych opraw? Postęp w technologii LED sprawia, że diody mają coraz wyższą wydajność, co oznacza, że można stosować oświetlenie o coraz mniejszej mocy zachowując prawidłową ilość światła. Tutaj znowu pojawiają się dwie możliwości. W mieszkaniach i małych pomieszczeniach często poprzestaje się na wymianie żarówek, bazując na informacjach zamieszczonych przez producentów na opakowaniach. Poniżej typowa tabela z przelicznikami mocy.

Moc żarówki typu żarowego     Moc żarówki LED
10W 1W
20W 3W
35W 5W
50W 5W
60W 10W
80W 12W
100W 15W
Moc żarówki halogenowej     Moc żarówki LED
400W 60W
450W 80W
550W 90W
Energooszczędne oświetlenie LED

Stosowanie energooszczędnego oświetlenia LED jest już nie tylko nowoczesnym trendem. Zarówno nowe i remontowane obecnie budynki, (mieszkalne, biurowe, przemysłowe czy należące do instytucji publicznych) wyposażane są w energooszczędne oświetlenie ze względu na potrzebę maksymalnego obniżania kosztów eksploatacji.  Trend ten wzmacniają także regulacje prawne, które coraz dokładniej określają wymagane poziomy efektywności energetycznej stosowanych opraw oświetleniowych i źródeł światła. Dowiedz się więcej o rekomendowanych rozwiązaniach i korzyściach płynących z wymiany oświetlenia na energooszczędne oprawy LED

Zobacz więcej
Dlaczego LED? Zbadaliśmy to.

Światło słoneczne uważamy za najdoskonalsze, bo do takiego światła ludzkie oko przystosowywało się przez miliony lat ewolucji. Niestety nie jest ono dostępne przez całą dobę i nie dociera do każdego miejsca, zatem musi być zastępowane i uzupełniane światem sztucznym.

Już od czasów Edisona wynalazcy dążyli do tego, aby światło, przy którym pracujemy i żyjemy było jak najbardziej komfortowe, a więc zbliżone do światła słonecznego. Natomiast zarówno ze względu na ekonomię jak i ekologię, pobór prądu służącego do wyprodukowania takiego światła powinien być jak najniższy. Zestawiliśmy jakość i efektywność dostępnych obecnie źródeł sztucznego światła, żeby pokazać, jak doskonałą technologią jest LED.

Zobacz więcej
Modernizacja oświetlenia szybsza niż myślisz

Już dziś dowiedz się, jak przygotować i przeprowadzić energomodernizację oświetlenia. 

  1. DARMOWY AUDYT – kontrola zgodności oświetleniaz aktualnymi normami oraz inwentaryzacja typów opraw oświetleniowych 
  2. PROFESJONALNY PLAN WYMIANY NA LED – obejmujący projekti kosztorys nowego oświetlenia, złomowanie starego, a także wycenę prac instalacyjnych
  3. REALNA KALKULACJA CZASU ZWROTU – oparta na cenie kWh i czasie pracy poszczególnych pomieszczeń w budynku
  4. WYGODNE FINANSOWANIE – dopasowane do potrzeb i możliwości inwestora, wygodne i bezpieczne formy płatności rozłożonej nawet na 5 lat
  5. PEŁNE WSPARCIE TECHNICZNE – pomoc dla wykonawcyi inwestora na etapie realizacji i odbiorów. Pomiary i protokoły powykonawcze zgodne z aktualnymi przepisami.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.